be-te-kint blog

Végre tavasz!

Rejteki tanösvény

Azért jó 3 GPS berendezéssel túrázni, mert mindhárom más eredményre jut a megtett út hosszát illetően. Tehát a Rejteki-tanösvényen jártunk, és 8, 10, vagy 12 km-t kirándultunk. Saccperkábé.
A természet még ébredezik, távolról szürkének és kiesnek tűnhet, de közelről tele van virágokkal. A felirat nélküli virágfotókhoz szívesen fogadom a tippeket! 🙂

Hóvirág

 

Galambvirág

 

fennakadt szöszmösz

 

Nyurga

 

Pirosló hunyor

 

 

Békaszem

 

 

békaszem ismét

 

Ibolya
ottfelejtett lovaskocsi

 

A narancs fán nő

…és nem piros műanyag zsákban, a Tesco zöldség-gyümölcs részlegén. Ez most már biztos.
Kora-tavaszi kiránduláson voltam Katalóniában, munka ügyben. A munka ügyben azt jelenti, hogy a városnézésre csak délután kerülhet sor, a sötétedésig hátra levő néhány órában. Ez most 2-3 fotózásra alkalmas órát jelentett, mivel ilyentájt Spanyolországban 7 körül sötétedik.
A repülő Barcelónában tett le, a szállásom Sitges-ben volt, a munka Castellet-ben várt, tehát e három hely környékére összpontosítottam.
 

Barcelona

 
 

Azt mindenképpen meg kell jegyeznem, hogy a 6-os WizzAir járattal indulni NAGYON korai. Miskolcról fél 2-kor indult a transzferbusz, amelyben rajtam kívül utazott egy hangosan alvó utas is. Így a tervezettel ellentétben, a buszban keveset pihentem. A reptéren volt némi káromkodás, ugyanis a WizzAir olcsó árai mellé extra adag feszültséget kínál utasainak. Bár, nem szeretnék igazságtalan lenni, ugyanezt a visszafelé vezető úton a Ryanair is garantálta. Barcelonában a kaput akkor nyitották, amikor már zárni kellett volna, majd egy óra sorakozás után fél óra késéssel érkeztünk Budapestre. Ráadásul a mellettem ülő utas tuti hiperaktív volt, vagy elvonási tüntektől szenvedett, de egész úton megállás nélkül ficergett, vakarózott, hadonászott, bökdösött.

Sebaj, Barcelonában fél 9-kor már a bérautóban ültem, a szálloda 2 körül nyitotta kapuit, ezért volt néhány órám a környéken nézelődni. Mount Tibidabo. Ismerős? A hegy tetején egy templom és egy vidámpark várja a látogatókat. Nade nem reggel 9-kor! Az előzetes környezettanulmány ellenére valahogy elkerülte a figyelmemet, hogy a park ebben az időszakban délben nyitja kapuit. Sajnos, ez egyúttal a parkolók nyitvatartási idejét is jelentette. Egy szál lehetőséget sem találtam a környéken, ahol az autót otthagyva legalább egy sétát tehettem volna a környéken, ha már a látványosságokat nem próbálhatom ki. Miután világossá vált, hogy itt én nem fogok városnézni, a kikötőben található tengeri akvárium felé vettem az irányt. Útközben azért mégis sikerült találni egy helyet, ahol az autót leparkolhattam, és pár fotót készíthettem a kilátásról.                     
Barcelona látképe a Mount Tibidabo oldalából
 
Az akvárium egy bevásárlóközpont szomszédságában áll, így a parkolást megoldottam a mélygarázsban. Szerencse hogy rátaláltam, mert az utcán biztos nem találtam volna helyet.
A bevásárlóközpontot körbesétáltam, ahol meglepődve vettem észre, hogy egy úr nagytestű kutyájával sétál befelé. Úgy tűnik, Spanyolországban a kutyák bemehetnek azokba az üzletekbe, ahol ezt tábla kifejezetten nem tiltja.
Az akvárium kicsit csalódás volt, a célközönség ugyanis leginkább a gyerekek. Nekik viszont jó mulatság lehet, több család is sétálgatott az épületben.
Óriási akvárium cápákkal
Egy kellemes ebéd után elfoglaltam a szobámat, és egy rövid, éjjeli alvás-pótló szundi után a tengerpartra indultam, Sitges-be. Érdeklődve vártam a városnézést, mert két nappal korábban tudtam meg, hogy ez a város a homoszexuálisok közkedvelt találkozóhelye. Igazából ezzel kapcsolatban egy szivárványszínű-zászlós üzleten kívül semmi mást nem találtam, pedig lelki szemeim előtt már csillámló ruhájú, erősen festett transzvesztitákról készítettem fotókat.
 
A nyaralóövezetben a környék jellegzetességeit próbáltam felderíteni. Fehérre festett épületek, extra sötétítő a teraszokon, légkondi, pálmafák, térkövezett udvar, magas falak, és a zöld gyep teljes hiánya. A homokszerű talajon a kevés csapadék hamar átszivárog, ezért 1-2 kisebb területtől eltekintve zöld füvet egész tartózkodásom alatt nem láttam. Helyette fás szárú, bokros növények, keskeny tuják, és cserépbe ültetett virágok szépítették a tájat.
Másnap reggel frissen és üdén munkába indultam, ekkor szembesültem a spanyolok újabb sajátosságával, a körforgalmakkal. Őrület. Komolyan. A fél órás út alatt legalább 15 körforgalmat érintettem, amelyekből első nap hármat hibáztam el. Később kicsit javult a helyzet, mivel minden reggel ugyanazt a távot tettem meg, volt időm nagyjából megtanulni az utat. A sok körbe-körbe keringés annyira el tudta venni a tájékozódási képességemet, hogy a GPS nélkül esélyem sem lett volna bárhová odatalálni. Ráadásul az égtáj kiválasztása sem segített mindig, mert bizonyos útszakaszokra csak úgy lehetett bejutni, ha az ember előtte kisebb kitérőt tett. Ez a térképen, tapasztalatlan szemnek egyenes továbbhaladásnak tűnt, a valóságban viszont két balra fordulást, és egy körforgalmon való áthaladást jelentett.
Napközben meló, 1 körül ebédszünet, aztán 4-5 között távozás a következő látnivaló irányába.

 

Castell de Castellet

 
A várat sajnos zárva találtam, túl későn értem oda. Ennek ellenére tettem egy sétát a környező lakóházak között. Az épületek ránézésre homokkőből készültek, régóta ott állhattak, az állapotuk azonban egyáltalán nem volt roskadozó. Az ablakok kicserélve, a falakon sehol egy repedés, az út szépen térkövezve, a kertek virágokkal beültetve. A magyarországi viszonyokhoz képest itt jóval kevesebb a fagypont alatti időjárás, így a falak és tetők tovább kitartanak. A keskeny kis utcákra autóval csak belépőkód használatával lehet bejutni.
 

 

 

 

Kilátás a vár mellől

 

 

lakóház

 

Tarragona

 
Másnap ismét munka, délután indulás Tarragona-ba. Római kori emlékekkel van tele a város, én a vízvezetéket szerettem volna megnézni. Egy szép fás ligetben, vagy inkább parkban meg is találtam. Kevés infót találtam angolul, de egy sétát mindenképpen megért a látogatás. Elképesztő, ahogy az akkori technikai fejlettség mellett létrehozták ezt az építményt.

 

 

 

2000 év különbséggel

 

 
Ezt a tiltó táblát a parkban találtam. Vajon kinek jut itt eszébe fegyvert használni, és mire céloz?
 
 

A kertet vastag kábelek hálózták be, amelyek feltételezésem szerint a locsolóberendezés részét képezték.

 
Sötétedésig még volt néhány percem, amit egy parti sétával töltöttem.
 
sugdolózók

 

de ki akar itt fejest ugrani?

 

parti sziklák hullámverésben

 

tengeri és vasúti kereskedelem

Hátra volt még két délutánnyi szabadidő. Mivel a környéken rengeteg szőlőbirtokot láttam, két borászatba is bejelentkeztem. Mivel vezettem, sajnos borkóstolásról szó sem lehetett. De vásárolni, fotózni, és vezetett bemutatón részt venni is lehet élvezetes.

 

 

CELLERS AVGVSTVS FORVM

 
A tripadvisor szerint egy francia típusú borászatról van szó, ahol nem csak bort, hanem borecetet is készítenek. Marko remek házigazdának bizonyult, készséggel válaszolt a témában teljes járatlanságról árulkodó kérdéseimre. Ami leginkább meglepett, hogy mindkét borászatban, miután megtudták hogy Magyarországról érkeztem, elhangzott a kérdés: szeretem-e Tokajit? Marko magyarul köszönt el tőlem: “Viszontlátásra”. Nem tőlem tanulta, korábban járt már Budapesten és Debrecenben.
 

 

 
 

 

vége a műszaknak
A borászat után még kisebb látogatást tettem a környéken, egészen pontosan Calafell-ben. A kastélyt, milyen meglepő, zárva találtam.
 

 

 
 

Oriol Rossell

 
Most, miután hazaértem, vettem észre, hogy ennek a borászatnak a neve egy spanyol futballjátékosé is. Vajon van összefüggés?
A borászat látogatásához segítséget kaptam a spanyol kolleganőktől, az angol nyelvű érdeklődő levelemre ugyanis nem kaptam időben választ. Egyébként ezt a borászatot is a tripadvisoron találtam, ráadásul az angol nyelven is elérhető honlapon délután 5-kor kezdődő bortúrát ajánlottak: addigra még sikerült odaérni!
Itt a boron kívül pezsgőt, vagyis ahogy helyben hívják, cava-t is gyártanak. Kimerítő körbevezetést kaptam, bort sajnos itt sem kóstoltam, de hazahoztam egy üveggel. Még nem bontottam föl, de ami késik, nem múlik. 🙂
bejárat
400 éves udvarház és környéke
 
agyagkorsók

 

pezsgők készülőben

 

évtizedek óta itt álló épületek

 

látkép

 

régi udvarház a szőlőültetvény közepén, távolról
 
és közelről

 

la fabrica

 

 

udvarház, szőlő, autópálya
 
Közös volt mindkét borászatban, hogy a szőlőtőkék egészen alacsonyak voltak, és nem voltak felkötözve, vagy karóval kitámasztva. Illetve az is szokatlannak tűnt, hogy a Magyarországon megszokott domboldalak helyett, itt vízszintes felszínre telepítették a szőlőtőkéket. Más éghajlat, más szokások.
Érdekes kirándulás volt. Ha a szabadidőmből kellett volna áldozni erre az útra, nem valószínű hogy eljutok valaha is Spanyolországba: a nyár és a forróság nem nekem valók. Így tavasszal azonban kellemes volt az időjárás, és az itthoni hideg és kopár természet után jól esett a napsütés. Az utcán még mindig én voltam az egyetlen, aki rövidujjú pólóban, és nem pulcsiban, sálban és pufidzsekiben grasszált. Turista! 🙂
Az egész hét fénypontja, legalábbis ami a gasztronómiát illeti, a katalán krém volt. Itt egy recept, amit biztos hogy ki fogok próbálni a közeljövőben.
Azt hiszem egész jól kihasználtam a rendelkezésre álló időt, de még így is rengeteg látnivalót kínál ez a vidék. Legközelebb hozok sofőrt, és kóstolok bort is! 🙂

Péntek délutáni séta

A hétköznapi túrázásnál nincs szívmelengetőbb dolog.
A március eleji napsütés kicsalogatott a természetbe. Ráadásul Nyurga már egy jó ideje nem volt rendesen megmozgatva, ami meg is látszott a magaviseletén. Most bepótoltunk mindent! A póráz levétele utáni első másodpercben már 10 méterre távolodott tőlem, amit még további negyed óra eszeveszett futkározás követett. Aztán a 16. perctől szépen a nyomomba szegődött, csöndesen ballagott, és türelmesen megvárta amíg én egy-egy helyen megállva a fényképezőgéppel bíbelődök. Útközben kétszer is találkoztunk egy bandányi őzzel. Hála az égnek a kiskutya ugyanúgy reagált, mint első alkalommal: fülelt, két lábra emelkedett, hogy jobban lásson, és földbegyökerezett lábakkal bámult a távolodó csorda után. Okos kis természetjáró barátom még egy árva vakkantást sem küldött utánuk!
Az erdő egyelőre ébredezik. Hóvirágot kerestem, de azt sajnos nem találkoztam eggyel sem. Helyette barkát, tavalyról megmaradt tobozokat, pocsolyákat, és bővizű patakot találtunk. Talán idén a Vörös-kő forrásban is van víz! Március végén megnézzük!
 

 

 

Bárcsak idén elmaradna a kullancsszezon!

 

Barka

 

BarkaBarka

 

BarkaBarkaBarka

 

Tavalyról maradt

 

 

Olvadó jég, bővizű forrás

 

 

 

 

Nna ezt azóta sem értem, hogy került oda!

 

Kiskutya nagy munkában
 
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!