be-te-kint blog

eBike tesztelés

Hívják pedelec-nek is. A lényege, hogy elektromos meghajtással rendelkezik, ami eltérően a motorbiciklitől, nem egy kar megnyomásával ad plusz energiát a járműnek, hanem a pedál tekerése mellett biztosít kisebb-nagyobb segítséget. A működéséről bőven találni magyar nyelven is leírást mindenfelé az interneten, például a pedelec.hu oldalon.

 

Két éve tervezgettem a projektet

 
A halogatásra legfőképpen a technológia újszerűsége adott okot. Viszonylag kevés óvatosság szorult belém, de azért a kütyük gyerekbetegségeinek kiküszöbölését meg szoktam várni. A halogatás másik oka a Magyarországon jelenleg kapható eBike-ok viszonylag magas ára volt. 600.000 Ft-ot adni egy bringáért? Az egy 10 éves autó ára!

 

Az okaim, amiért mégis eljátszottam a gondolattal

 
– Mindennapi sportolási lehetőség, külön időráfordítás nélkül
Habár segít az elektromotor a hajtásban, a bringásnak mégis tekernie kell. Egyébként azt a motort ki is lehet ám kapcsolni.
– Olcsóbb üzemanyag
Egy kis tömegű elektromos jármű meghajtása mégiscsak kevesebbe kerül, mint egy akármennyire is könnyű személygépkocsié. Egyébként is nagyrészt egyedül ülök az autóban, kihasználatlan a három-négy plusz hely. Persze az autómat nem dobtam ki az ablakon, ha mégis szükség lenne a csomagtérre, még mindig beleülhetek. Egyelőre például az esőben tekeréshez sincs kedvem, tehát biztos lesz olyan, amikor az autót választom.
– Bringázás izzadás nélkül
Biztos lehet úgy bringázni, hogy az ember nem izzad meg, de ha van az ember alatt egy elektromotor, erre még kevesebb az esély. Nincs kedvem a munkahelyemen tisztálkodással és átöltözéssel kezdeni a napot.
– Stresszűzés
Hazafelé, rásegítés nélkül tolni neki, mint állat. Szerintem segít.
– Környezettudatosság
Ez az a pont, ahol meggyőzően nem tudom állítani, hogy a ki tudja hány év alatt elhasználódó akkumulátor lebontása kevésbé fogja megterhelni a környezetet, mint a kipufogómból naponta kiszálló gőzök-gázok. Talán. De az is lehet, hogy pár év pedelecezés után annyira megjön a kedvem a napi bringázáshoz, hogy az aksi kinyírása után normál kerékpárral fogok közlekedni. Vegyük ezt egy rászoktatásnak a környezettudatos életmódra. Meglátjuk!

 

Vásárlás

 
Budapesten jóval több lehetőség van ilyen kerékpárok kipróbálására és beszerzésére. Miskolcon is vannak gyengécske próbálkozások, de a kereslet egyelőre kicsi. Mivel a meglévő bringámat is náluk vettem, a Bombastic Bringastic kerékpárboltot kerestem meg a döntés meghozatala után. A gepida.hu oldalon kinéztem egy kerékpárt, “mindössze” ~450.000 Ft áron, amit már hajlandó voltam kifizetni. A meglepetés a telefonos egyeztetéskor ért, amikor felajánlottak egy másik lehetőséget is: vásárolhatok elektromos szettet a meglévő kerékpáromra, mindössze 150.000 Ft + szerelési költség áron. Gyors mérlegelés, kell-e nekem két kerékpár: nem kell.
A szerelés egy napig tartott. A bringa elsőkerék-meghajtást kapott, egy masszív csomagtartóba szerelt aksit a hátsó kerék fölé, új tengelyt a pedálokhoz, elektormotorról hajtott, fixen fölcsavarozott első és hátsó világítást, és a szintén csavarral rögzített kijelzőt.
Amire még mindenképpen költenem kellett, a boltban megvásárolható legbrutálisabb lakat és egy normális sárvédő.
kijelző
hátsó csomagtartó és aksi
kijelző és első világítás
 
 
 
motor
Az eredmény plusz 4-5 kiló súly, laposabb bankszámla, és egy vidám lány a kormánynál. Igen, a bringa férfivázas. Ennek oka a magasságom: női vázat nehezebben kapni ilyen méretben. De mivel szoknyában nem kerékpározok, és a lábam is képes vagyok föllendíteni derékmagasságig, ez nem okoz különösebb problémát. Ráadásul a férfivázra könnyebb mindenféle tárolókat szerelni, például kulacsot és plusz egy váztáskát (ami a képen épp nem szerepel).
 
 

 

Első utak

 
A boltból hazatekertem, és szombaton egy kisebb túrát terveztem Miskolc-Tapolcára. Hát, nem mondom hogy nem néztek meg. A viszonylag nagyméretű aksi a csomagtartó alatt elég könnyen felhívja magára a figyelmet.
A ráhajtást 10 fokozatig tudok állítani. Viszonylag sík terepen 15 km/h-s sebességgel könnyedén tudtam haladni az első fokozattal. Tegyük hozzá gyorsan, hogy a bringa XL-es méretű, 28 colos kerékátmérőjű, és én sem vagyok egy pehelysúlyú lány. A legnagyobb sebességet sosem fogom megtudni, ugyanis Magyarországon törvény szabályozza a 25 km/h-t meg nem haladó maximális rásegítést. Azt tudom, hogy a Bosch meghajtású eBike motorja tudna ennél jóval magasabb sebességet is, de az elektronika leszabályozza. Feltételezem hogy ennél a motornál is hasonló lehet a helyzet, bár ennek más a gyártmánya.
Tehát Tapolca, ahonnan dél körül indultam haza. Útközben, az Egyetemváros mellett van egy viszonylag erős emelkedő. Kb. 300 m-en emelkedik az út olyan 8-10 métert. Saccperkábé. Egy bringás srác után érkeztem a kereszteződésbe, és bár ő nagyon előre helyezkedett, én mégis elé toltam a bringát, hiszen úgyis gyorsabban haladok majd, elsőként szerettem volna indulni az emelkedőn fölfelé. Fölkapcsoltam 10-es fokozatba, és beleadtam mindent: itt volt az ideje egy tesztnek komolyabb terhelés mellett. A bringa az előzetes várakozásaimat felülmúlta, induláskor meglódult, és szépen felhúzott az emelkedőn. Félúton olyan furcsa érzésem volt, hátra is néztem, hol áll a srác: 2 méterrel mögöttem. Uuuuuuuudekemény! Ez a srác aztán bringás a javából! Én keménykedek itt rásegítéssel, ő pedig könnyedén tartja velem a lépést. Fölérve aztán a következő kereszteződésnél mellém lépett, és megkérdezte: milyen fokozatban jöttem föl. Mondom neki, kicsit szégyenkezve, hogy ez elektromos. “Ez is!” Hah! 🙂 Mindössze néhány pedelec lehet Miskolcon, és én tulajdonlásom második napján találkoztam egy másikkal. 😀 Az ő bringáján elsőre nem látszik a hajtás, az aksi sokkal szolidabb, a kulacs helyére van fölszerelve, ezért nem tűnt föl nekem sem a turpisság. Néhány perc erejéig cseréltünk is bringát, tesztjelleggel. Az övében erősebb motor működik, de az enyém több fokozaton állítható, alacsonyabb sebességgel is lehet vele közlekedni. Jó lenne, ha emlékeznék a gyártmányra, igaz? Sajnos nem sikerült megjegyeznem.

 

Teszteredmények

 
Az élmény ötcsillagos. Persze kaptam már beszólásokat: “Lusta vagy tekerni?”, “úgy az igazi ha…”. Ki kell próbálni! Megnő a hatótáv, de a bringázás élménye megmarad, sőt!
A biztonság miatt kicsit aggódom, de remélem a munkahelyem viszonylag zárt parkolójában, kikötve, nem fogja baj érni. A világítótestek rögzítését azért emeltem ki korábban, mert a gyorsan föl-lepattintható lámpákat előszeretettel lopják. Itt csavarhúzóra lenne szükség, és az áramforrás nélkül amúgy is használhatatlanok. A vandálokat ugyan ez nem tartja vissza, ezért máshol egyelőre nem merem otthagyni. Találtam biciklibiztosítást neten, fontolgatom a megkötését.
Az eső elvileg nem jelenthet gondot. Megkérdeztem a boltban, a csatlakozók szigeteltek, de azért ne hajsak bele a Sajóba. Azért az esőben bringázást egyelőre magam miatt sem erőltetem, marad az időjáráselőrejelzés alapján tervezett munkábajárás.
Az aksi viszonylag jól bírja. Nincsenek nagy emelkedők az úton, napi kétszer ~6 km-t teszek meg vele. Eddig ~60 km-t mentem vele, két töltéssel. Persze nem mindig volt bekapcsolva a motor, és nagyrészt alacsony fokozaton használtam. A boltban ~3 év megbízható működést ígértek. Meglátjuk.
Eddig egy kifejezett negatívumot tapasztaltam: bemozdul a kormány ha elengedett kormánnyal bringázok. Néhány méter után elkezd jobbra balra lengeni, ami elég nagy eséshez vezethet. Mondjuk én ezt nem vártam meg, időben elkaptam a kormányt. Elsőkerék-meghajtású, feltételezem a problémát a hajtás és az egyenetlen súlyeloszlás okozza. De elengedett kormánnyal amúgy is tilos közlekedni a KRESZ szerint. 😉
Miskolcon, például a Szentpéteri kapuban közlekedek vele, ahol nincs bringaút. A főútra nem merek lemenni, főleg nem a csúcsforgalom idején. 25 km/h még mindig nagyon lassú, az autókhoz képest. Ez az én gyávaságom, vannak akik használják a főutat kerékpárral is. Talán, majd ha rutinosabb leszek. A járdahasználattal kapcsolatban volt már pár rossz élményem, NAGYON óvatosan kell haladni. A rásegítésnek itt nincs semmi értelme. Ez mondjuk nem a bringa hibája, hanem Miskolc városáé: már rég ki kellett volna ezen a szakaszon építeni a kerékpárutat. Néha hallani kedvező híreket ezzel kapcsolatban, remélem hamarosan lesz előrelépés. Jelenleg kívülállónak érzem magam ezen a szakaszon: sem a járdán, sem az úton nem látnak szívesen, amit egyébként teljesen megértek.
A felfestett, külön kiépített bringaúton szintén akadnak néha problémáim, például a futóbiciklis 3 évesekkel, és a babakocsis anyukákkal. Jó lenne, ha fejlődne Miskolcon a kerékpáros kultúra, és ránevelné a többi közlekedőt, hogy figyeljen oda jobban. Koppenhágában láttam az élő példát, hogyan tud egy nagyvárosban sok gyalogos, autós, kerékpáros és tömegközlekedő kényelmesen megférni egymás mellett.
Majd egyszer! 🙂

Visszatért a hideg

A hét végére beütött a hideg idő. A kiskutyát meg kellett járatni, ezért vasárnap útirányba álltunk a Lázbérci-víztározó felé. Először itt parkoltam le az autót, és elindultunk a víz irányába. Ám a kerítésen elutasító jel fogadott: kutyát bevinni tilos. Szegény kis diszkriminált Nyurga! Vissza az autóba, át a másik parkolóhoz, ide. A street view képen nem látszik, de kicsit beljebb itt is ki van téve a kutyával tilos bemenni jel.
Tehát nem mentünk be, nem sétáltunk a tó partján, nem készítettem fotókat, nem találkoztunk más kutyásokkal, és nem fordultunk vissza ott, ahol már nagyon benőtte az erdő az ösvényt. Ezt mind nem tettük.
Tehát a hely egyáltalán nem kutyabarát. Esetleg az lenne, ha be lehetne vinni négylábú barátainkat, akik számára a nyári kánikulát egy kis fürdetéssel kellemessé tehetnénk. A part egyébként rendezett, a távolból is látszott a rengeteg kihelyezett szemétgyűjtő zsák, amit nyilvánvalóan a horgászok kedvéért helyeztek ki.
A környéket virágzó gyümölcsfák illatozzák be. Kellemes séta. Szigorúan kutya nélkül.
A képen látható tájnak a Lázbérci-víztározóhoz való hasonlatossága csupán a véletlen műve

ártér, borház, didergő whippet

ártér

gyümölcsfa-virág
A nyuszi a szombati itthonülés eredménye. Horgolt állatfigura ötletekkel tele a net, imádom őket készíteni! Főleg ha valaki örül az eredménynek! 🙂

horgolt nyuszi
Horgolt nyuszi
Akkor is itt a tavasz!
tavaszi virágos asztaldísz

Áprilisi tesztek

2 napja tartották az én személyes gyereknapomat.
Először hazahoztam a pedelec-et a boltból, aztán megérkezett az ND szűrő, amit rendeltem. Öröm-bódottág! Így szombaton bringára pattantam, és fotós kirándulást tettem Tapolcán.
A bringát sokan megnézték útközben. A következő napok tesztelésének eredményéről majd még beszámolok. A fényképezőgépet állvánnyal használtam, így azt is sokan megnézték. Csoda ha vasárnap inkább a Bükkbe vágytam, ahol senkivel sem találkozni? 🙂
a Bástya Wellness Hotel és a békástó

A csónakázó-tó szökőkúttal

Hejő-patak

Szombat délután kiskutyafárasztós-telkesbuli. Következmény: Nyurga vasárnap egész délelőtt kvázi kómában volt. 4-re tért magához, mire hazaértem a kirándulásból. 🙂

Virágoznak a gyümölcsfák
Pacsi!

HOZDVISSZA!
Vasárnap tehát Bükk és ND szűrő tesztelés. Szombaton is egész nap bárányfelhőket vártam, hogy szép elmosódott képeket készíthessek róluk, de csak nem jöttek. Vasárnap viszont jó sok viharfelhőt kaptam, így akár a szűrő nélkül is tudtam volna elmosódott képeket készíteni. De ha már kimentem, akkoriskipróbálom!

ND – Forrás-völgy, a Chinoin mellett

nemND – Mocsári gólyahír

nemND – mocsári gólyahír

ND – Mésztufa-zúgó

nemND – Erdei madársóska

ND – patakpart gólyahírrel

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!