be-te-kint blog

Mit tesz a fotós, ha ottragad

…a reptéren. Hat órára. És van nála egy kis teljesítményű digitális gép. Streetfotóz!

Jó, igazából nem utcai fotózás, hiszen fedett, mesterségesen megvilágított, ráadásul légkondicionált is a helyszín. De annyiból mégis streetfotó, hogy “sunyi” módon, észrevétlenül próbáltam pillanatokat elkapni. Kicsit ugyan nehéz volt a művészetre koncentrálni, ugyanis a váratlan, sok-órás várakozás miatt fokozott “idegállapotba” kerültem. Pont ennek ellensúlyozására, idegnyugtatóként alkalmaztam a képek készítését.

De nézzük mi történik egy uncsi szombat délutánon egy meg nem nevezett reptéren!

Kezdésnek mindjárt ott vannak a repülőgépek és az őket működtető személyzet! Az ablakon kibámulva hatalmas, többnyire fölfelé nyitott (ha-ha) tér látszik, amelyben sürögnek-forognak a szereplők.

HPIM0005

A mozgékony kis autók pöttöm matchboxoknak tűnnek az utasszállítók mellett. Az ő dolguk a csomagok eljuttatása a filmekből jól ismert szállítószalagról a hatalmas madarak gyomrába.


HPIM0002

Egy ilyen helyen rend a lelke mindennek! Szépen, párhuzamosan sorakoznak a repülőgépek, sorsukra várva.

Szerepelnek még a sztoriban utasok, akik hozzám hasonlóan, mindenféle dolgokkal próbálják elfoglalni magukat. Például vásárlással, a magasan árazott, de tulajdonképpen bármilyen terméket kínáló shop-okban. Én konkrétan fáztam a huszonkevés fokra beállított légkondicionált levegő miatt, ezért az egyik ilyen helyen vásároltam egy meleg pulcsit. De ha úgy tartja kedvem, ugyanott kakukkos órát is kaptam volna. Vagy baseball-satyit. Esetleg egy üveg whisky-t. Kicsit beljebb, fényképezőgépet. Az mondjuk rám fért volna, valószínűleg egy Leica-val jobb képeket készítek. De ne legyek sznob, nem a gépen múlt! 🙂

HPIM0004

A mozgó járda gyorsítja az eljutást, például átszálláskor nagyon hasznos.

Aztán, volt aki megéhezett a várakozásban. Egy bankkártyával felszerelve könnyen enyhíthetünk a kínon! Csak legyen elég fedezet! A reptér egy másik, távolabbi sarkában levesező helyet találtam, a lenti képen egy kis szendvicsező és gyümölcsöket kínáló boxot látunk. De volt több pékség, és természetesen a junk-food sem maradhat ki a kínálatból.

A gyerekkel utazók külön elismerésemet vívták ki! Vannak persze pelenkázók, meg játszók kialakítva a fiatalkorúaknak, és az ülések kialakítása is kimondottan kényelmes, azért mégis kőkemény meló lehet egy csöppséget órákon keresztül lefoglalni, etetni, altatni egy nyüzsgő “utcán”.

HPIM0016

Ott voltak még a kommunikálók. Tele-kommunikálók. Sokan. A várakozók nagy részét ők tették ki.

HPIM0011

Old-school dolog telefonálásra használni a mobilt!


HPIM0027

Mert lehet rajta például zenét hallgatni, vagy filmet nézni!


HPIM0003

Játszani, vagy híreket olvasni.

És ne feledkezzünk meg a régimódi utasokról, akik a kevesebb energiát fogyasztó, de cserében lemeríthetetlen, úgynevezett könyvek olvasásával ütik el az időt.

HPIM0028

Jó, ez pont egy újság. De ne akadjunk fönn a részleteken!


HPIM0008

De ez már egy könyv! Kivételesen nálam is volt egy, aminek igen nagy hasznát vettem. Nincs olyan elektromos kütyüm, ami a majdnem 24 órás utat kibírta volna.

Rajtuk kívül még voltak azok, akik alvással töltötték a hirtelen jött szabadidőt. Sajnos ehhez valahogy nem sikerült fotó-dokumentációt készíteni, pedig a helyszínen szép esettanulmányok hevertek szanaszéjjel. 🙂

És utoljára még, nem szabad elfelejteni a sorakozókat. Ez a leginkább elterjedt változata a reptéren előfordulók típusainak.  Van a kaotikus sor, ahol nem lehet tudni hogy ki-ki után jön. Van a szabályos, egyértelmű, mint a lenti képen is. És van olyan is, amelyik pillanatok alatt felduzzad, aztán olyan gyorsan, ahogy jött, el is tűnik.

HPIM0019

Amit ebből a kalandból megtanultam:

– Minden, az utazás során érintett ország klímájára készülj föl megfelelő öltözékkel!

– Minden, az utazás során érintett ország pénznemére készülj föl, legyen nálad valamennyi apró!

– Legyen nálad olvasnivaló! Könyv, vagy elektromos kütyü a töltővel együtt!

De legfőképpen: Legyen nálad bankkártya! Hiába bármilyen gondos előkészületet, bármikor homok kerülhet a gépezetbe! A hidegvéren kívül, minden másra, ott a MasterCard!

Első URBEX kalandom

Az URBEX kifejezés egy angol eredetű rövidítés: URBan EXploration, vagyis városi felfedezés. A fotózásban önálló műfajként tartják számon, de a turizmus keretein belül is megtalálta már a helyét. Az URBEX kalandok célpontjai olyan ember alkotta, használaton kívüli épületek, amelyek életútjuk végén járnak. Minél elhagyatottabb egy épület, annál nagyobb kaland felfedezni. Fotósok, történelmet kedvelők körében népszerű elsősorban ez az elfoglaltság, de bárkit a hatalmába keríthet az izgalom, ami egy-egy hasonló hely felfedezésével jár. Vannak azonban alapszabályok, amelyeket a törvényesség és saját biztonságunk érdekében be kell tartanunk!

A felszerelésünket úgy válasszuk meg, hogy a testi épségünkben lehetőleg ne eshessen kár! Zárt ruházatra, cipőre, szükség esetén akár acélbetétes bakancsra, de helyszíntől függően kobakra is szükségünk lehet. Például Csernobil környéke is kedvelt célpontja a műfaj kedvelőinek, oda ennél sokkal komolyabb felszerelést vigyünk magunkkal! A törvény betartása mellett fontos még, hogy kárt ne okozzunk, és ne hozzunk el semmit a helyszínekről. Akár életbevágó is lehet, hogy soha ne induljunk egyedül egy ilyen kalandra, hiszen bármilyen meglepetés várhat ránk!

Vannak közkedvelt célpontok, ahová szervezett utakat is indítanak különböző utazási irodák, valamint léteznek weboldalak, amelyeket böngészve saját magunk is megtervezhetjük a KALANDot. De egy kis helyismerettel, és kíváncsisággal, önállóan is felfedezhetjük lakókörnyezetünket! Sajnos Magyarországon egyelőre kevés hasonló témájú oldalt találni, annak ellenére, hogy például a szocializmus több ragyogó célpontot is ránk hagyott!

Korábban már volt egy gyenge próbálkozásom közelebb kerülni a miskolci vasgyárhoz. A tiltótáblák, és az ugató kutyák miatt akkor nem jutottam túl közel. Most sikerült társakat találnom, és olyan célpontot, amit sokkal könnyebben és legálisan megközelíthettem.

Ma egy régi, düledező parasztházhoz indultam. Illetve parasztháznál nagyobb, mintha valamiféle uradalom egykori központi épülete lenne. Az URBEX élményekhez hozzátartozik, hogy a kalandor a meglátogatott helyszín történetéről is igyekszik minél több információt szerezni. Sajnos ehhez a célponthoz a levéltárba kellett volna bejutnom, a szokásos internetes keresés nem hozott eredményt. Ha valakinek van bármi infója a hely történetéről, írja meg bátran a bloggernek! A pontos GPS koordináta a következő kép alatt található!

48.130208, 20.804273

48.130208, 20.804273


Valamikori bejárat

Valamikori bejárat


Valamikori szerelem

Valamikori szerelem

A belteret sajnos méternyi magasságban felhalmozott törmelékkel és szeméttel borítva találtuk. Szerettem volna valamikor portrékat készíteni ezen a helyszínen, de ide sajnos még egy széket sem tudnék hová letenni, nincs egy talpalatnyi üres hely. Az épület legnagyobb helysége fölött sajnos a födém is beszakadt, vigyáznunk kellett hová lépünk!

A beszakadt födém alatt

A beszakadt födém alatt


Mindent beborító törmelékhegyek

Mindent beborító törmelékhegyek


Csupasz falak

Csupasz falak


Talált kincsek

Talált kincsek


Szomorú nyuszi

Szomorú nyuszi

A látogatás után még sétáltunk egyet a Sajó partján!

Sajó

Sajó


Kedvenc városom széle

Kedvenc városom széle

URBEX kalandjaimnak mindenképpen folytatása következik! 🙂

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!