Budapest
Ezer gázlámpa fény-varázs
övezte karcsú derekát,
a szökkenő híd karperecként
ölelte át a hűs Dunát.
Szabó László Dezső: Este a Duna partján (részlet)
Ezer gázlámpa fény-varázs
övezte karcsú derekát,
a szökkenő híd karperecként
ölelte át a hűs Dunát.
Szabó László Dezső: Este a Duna partján (részlet)
Erről a helyről már számtalanszor láttam fotókat korábban, valahogy mégis nehéz volt elhinni, hogy ez egy igazi, létező helyszín, ahová akár el is juthatok. A Stadtbibliothek Stuttgart egy igazán különleges építészeti alkotás. A tripadvisor előkelő helyen sorolja a könyvtárat Stuttgart városának látnivalói között.
Az épületet megközelítve az első, ami megfogott, az a külső ablakokból látható csillesor, ami feltételezem, a szortírozandó könyveket szállítja. Az utcáról is jól láthatóan, egy kis fém pálya került kialakításra a könyvtár sarkában, ami a szintek között szállítja a csomagokat, ide-oda kanyarogva. Az egyébként az egész városra jellemző átgondoltságot és rendet ez is erősíti. Belépés után a következő érdekesség, a belső szerkezet. A könyvár olyan, mintha egy nagyobb dobozba egy kisebb dobozt építettek volna. A középső, kisebb doboz egy teljesen üres hall, oldalán a külső terek felé néző pici ablakokkal. Az ezen kívüli rész a tulajdonképpeni könyvtár, olvasószobákkal, lépcsőkkel, könyvespolcokkal. Kívülről is egy dobozra hasonlít az épület, de mintha valamilyen fura, ünnepi csomagolásba öltöztették volna. Szimmetrikus elhelyezésű ablakok, éjszaka kék színű led-fénnyel megvilágítva.
A honlap sajnos csak német nyelven elérhető, de innen megtudható, hogy az épületben magáncélra szabad fotókat készíteni, amennyiben azonban publikálni szeretnénk, ki kell töltenünk egy dokumentumot. Név, felhasználás célja, satöbbi. Ez a dokumentum a helyszínen kitölthető, a bejárat melletti pultnál a helyi kollégák szívesen állnak rendelkezésre, akár angol nyelven is. A látogatás díjtalan.
A könyvtár történelméről annyit sikerült kiderítenem a nagyrészt német nyelven rendelkezésre álló webes infók alapján, hogy a nyitása 2011 októberében volt, alapterülete több mint 20.000 m2. Egy építészeti pályázat nyerteseként Eun Young Yi, koreai építész tervét valósították meg. Az épület 4 szint magas. A legfelső szinten kávézót, az alsó, pince szinten egy 300 fős konferenciatermet találunk. A könyvtárat napenergiával és geotermikus energiával fűtik. Az helyszín magyar vonatkozása, hogy az épp átépítés alatt álló Budapest tér mellett található. Az épület szokatlansága miatt számos kritikát kapott. Egyszerű, puritán kinézete, a belső “doboz” üressége, és látszólagos céltalansága miatt kissé börtönszerűnek érezni a belső teret.