Január elején Felsőhámorról írtam, amely település a Miskolc-környéki vasércfeldolgozással egyidős. A következő témám a “Vasgyár“, amely szintén Miskolc egyik városrésze, kialakulása is a helyi kohászathoz kapcsolódik, de jó néhány évtizeddel később élte fénykorát. Az 1800-as évek közepén-végén kezdték el építeni a kolóniát, és évtizedekig tartott a bővülés. Jellemzően vörös téglából épült házakat találunk a területen, amelyeket mára több helyen leszigeteltek, lefestettek. Ám még így is őriz a terület valamit abból a hangulatból, amely az 1900-as években jellemezhette a városrészt.
A Gyár évtizedekig meghatározta a miskolciak életét. A területen sétálva könnyen képet kaphatunk arról, milyen életet biztosított valaha a dolgozók számára. Az épületek mind téglából épültek ugyan, de a kivitelezés mégis változatosságot mutat. Az emeletes, verandás házak mellett egyszintes, kisebb lakásokra tagolt épületeket, melléképületeket, nyári konyhákat is találunk. A területen kórház, iskolák, templomok, boltok, tűzoltóság és sportpályák is üzemeltek, s a máig megmaradt épületek egykor nyüzsgő életről mesélnek. A Diósgyőri Stadion épülete a városrész határán fekszik, jelenleg az országos stadionépítési-láz hevében, újjáépítése zajlik.
A Diósgyőr-Vasgyár városrész Miskolc egyik helyi karaktervédelem alatt álló területe. A jelen sajnos inkább lassú leépülésről árulkodik, de talán a jövő tartogat kellemes meglepetéseket.
A képek 2017. január 2-án készültek.